Ból głowy: przyczyny, objawy oraz leczenie

Dokuczliwy, tępy, ostry – ból głowy może przybierać różne formy. Każda z nich może uczynić nasze życie trudnym do zniesienia. Osoby podatne na ostre lub przewlekłe bóle głowy często nie są w stanie wykonywać codziennych czynności, przez co jakość ich życia ulega drastycznemu obniżeniu. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje o przyczynach bólu głowy, jego objawach oraz sposobach leczenia i zapobiegania bólom głowy.

Możliwe przyczyny bólu głowy

Aby postawić właściwą diagnozę i dobrać odpowiednie leczenie, należy określić prawdopodobne przyczyny bólu głowy. Mogą one obejmować wiele czynników, od stresu i infekcji po kontuzje głowy i pleców. Z tego względu przyczyny bólu głowy będą różnić się w zależności od przypadku.

Częste przyczyny bólu głowy:

 • Stres
 • Napięte mięśnie karku i barków
 • Ograniczona aktywność fizyczna
 • Zgrzytanie zębami
 • Przemęczenie i niedobór snu
 • Niedobór świeżego powietrza
 • Spożywanie alkoholu i zażywanie nikotyny
 • Odwodnienie
 • Hałas
 • Wahania hormonalne
 • Alergie
 • Zmiany pogody
 • Choroby np. nadciśnienie lub grypa
 • Kontuzje głowy i kręgosłupa np. wstrząśnienie mózgu

Tabletki Aspirin® Pro na ból głowy

Szybka pomoc w bólu głowy

6x szybsze uwalnianie i 2,5x szybsze wchłanianie2,3

Działanie przeciwbólowe

Działałają przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwgorączkowo

Rodzaje bólów głowy

Zwalcza wiele rodzajów bólu

Łatwe przełykanie

Łatwa do połknięcia tabletka

  W biurze piętrzą się stosy papierów, a w domu czeka sterta naczyń do mycia? Codziennie zajmujemy się masą spraw, przez co często brakuje nam czasu na relaks. Trudno się dziwić, że w rezultacie czujemy się zestresowani. Stres stawia nas w pogotowiu i pomaga przystosować się do niebezpiecznych, niekorzystnych lub wymagających sytuacji życiowych. Jednym z mechanizmów adaptacyjnych stresu jest napięcie mięśniowe, które zwiększa naszą gotowość do walki lub ucieczki.

  Uporczywy, długotrwały stres wywołany na przykład dużą ilością pracy czy sprawami rodzinnymi może doprowadzić do wzmożonego napięcia mięśni, a w rezultacie do bólu głowy.

  Każdy, kto cierpi na napięciowe bóle głowy, dobrze zna ten tępy, uciskowy ból. Jak rozwija się ten rodzaj bólu głowy? Jedną z jego przyczyn może być zbyt długie siedzenie przy stanowisku pracy. Wiąże się to z przyjmowaniem nieprawidłowej postawy, co prowadzi do powstania napięcia i bólu głowy.

  Na powstanie wzmożonego napięcia mięśniowego mogą wpływać także inne czynniki, między innymi:

  • Niedobór snu
  • Niewystarczająca aktywność fizyczna
  • Zgrzytanie zębami

  Kolejną potencjalną przyczyną pojawienia się bólu głowy jest powietrze wewnątrz pomieszczeń. Dym tytoniowy, perfumy, jak i wydychane przez nas powietrze (zawierające dwutlenek węgla) sprawiają, że w pomieszczeniu robi się zaduch. Pamiętaj o dobrej wentylacji w domu i w pracy. Niedobór tlenu w połączeniu z nadmiarem dwutlenku węgla, który wydychamy, mogą prowadzić do bólu głowy.

  Konsekwencje nadużycia alkoholu czy papierosów zazwyczaj pojawiają się dopiero po kilku godzinach. Doświadczamy wtedy tzw. kaca, któremu często towarzyszy ból głowy. Dzieje się tak ponieważ alkohol powoduje odwodnienie organizmu oraz powstawanie toksycznych metabolitów. Nikotyna z kolei zwęża naczynia krwionośne i utrudnia krążenie krwi, także w mózgu.

  Worki pod oczami to nie jedyny ślad, jaki zostawia po sobie zbyt krótki sen. Zbyt mała ilość snu sprawia, że w ciągu dnia mamy mniej energii i nie potrafimy się skoncentrować. Niedobór snu i związane z nim zmęczenie mogą także wywoływać ból głowy. Niewystarczająca ilość snu ma również wpływ na napięcie mięśni. Deprywacja snu wpływa na ciało w równym stopniu co stres.

  Niedobór snu wpływa również na układ odpornościowy – jego osłabienie sprawia, że organizm staje się podatny na działanie czynników chorobotwórczych. Może to na przykład prowadzić do rozwoju przeziębienia, któremu towarzyszą objawy takie jak katar, gorączka czy ból głowy.

  Wahania hormonalne, na przykład te występujące podczas ciąży lub cyklu menstruacyjnego, również mogą powodować bóle głowy. Na podstawie dzisiejszego stanu wiedzy można podejrzewać, że prawdopodobnie są skutkiem spadku poziomu estrogenu. Poziom hormonów obniża się na przykład krótko przed menstruacją i w okolicach owulacji.

  Podejrzewa się, że estrogen ma wpływ na bodźce bólowe w mózgu. Jednak dokładne zależności i procesy wywołujące napięciowy ból głowy oraz migreny nie zostały jeszcze w pełni zbadane.  

  Alergie to kolejna potencjalna i powszechna przyczyna bólu głowy. Wiele osób skarży się na bóle głowy podczas ostrego przebiegu alergii. Ból dotyka najczęściej osób, których alergie spowodowane są wdychaniem alergenów. Ból głowy często wywołują zatem alergie na pyłki czy domowy kurz.

  Jak dokładnie rozwija się ból głowy? Alergeny przedostają się do górnych dróg oddechowych, wywołując reakcję zapalną w nosie i zatokach, gdy ciało mylnie uważa alergeny za zagrożenie i próbuje im za wszelką cenę przeciwdziałać. Między innymi wzrasta ilość wydzieliny, która ma za zadanie wypłukanie intruzów. Jeśli nie spłynie ona wystarczająco szybko, zwiększy się ciśnienie w zatokach, co doprowadzi do alergicznych bólów głowy. Alergie mogą także prowadzić do powstawania migren, jednak stojący za tym mechanizm działania nie jest jeszcze znany.

  Jednego dnia cierpimy z powodu upału, a kolejnego temperatura spada. Praktycznie każdy reaguje na takie zmiany pogody. Jednak czy ból głowy może być konsekwencją tych zmian? Eksperci mają podzielone zdania na ten temat. Z jednej strony badacze uważają, że wpływ czynników pogodowych na bóle głowy i migreny jest niewielki i wątpliwy. Z drugiej strony badania sugerują istnienie związku między danymi aspektami pogodowymi a bólami głowy. Subiektywne odczucia każdego człowieka także mogą odgrywać rolę w występowaniu bólu głowy.

  Oprócz powszechnych przyczyn, takich jak stres, zmęczenie czy napięcie mięśniowe, ból głowy mogą wywoływać również choroby. Choroby objawiające się m.in. bólem głowy to:

  • Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
  • Nadciśnienie
  • Zapalenie ucha środkowego
  • Przeziębienie i grypa
  • Zapalenie oka i wada wzroku
  • Jaskra

   
  Te dolegliwości są poważne i mogą stanowić zagrożenie zdrowia i życia. Jeżeli występują u Ciebie objawy alarmowe / znaki ostrzegawcze, skontaktuj się z lekarzem.

  Częste przyczyny

  Odwodnienie, stres, alkohol, napięcie, pogoda

  Leczenie

  Domowe sposoby oraz środki przeciwbólowe dostępne bez recepty, takie jak Aspirin® Pro czy też Aspirin® Musująca, uśmierzają ból głowy

  Rodzaje bólu głowy

  Pulsujący, uciskowy, tępy, jednostronny, obustronny

  Leczenie bólu głowy

  Ból głowy: najczęstsze objawy i rodzaje bólu

  Bóle głowy mogą stanowić poważne zmartwienie, szczególnie gdy nie znamy ich przyczyny. Eksperci rozróżniają wiele różnych rodzajów bólu głowy, a pacjentom ciężko się w tym wszystkim rozeznać. Co dokładnie oznaczają objawy? Czy wskazują na chorobę? Jak zwalczyć dany rodzaj bólu głowy? Poniżej przedstawiamy omówienie najważniejszych rodzajów, które ułatwi Ci klasyfikację objawów bólu głowy:

  • Pulsujący ból głowy
  • Jednostronny i obustronny ból głowy
  • Uciskowy i tępy ból głowy
  • Wysiłkowy ból głowy

   Większość ludzi łączy ostry, pulsujący ból głowy z migreną. Chorobę te charakteryzują również, poza silnym bólem i zwiększeniem dolegliwości przez aktywność fizyczną, dodatkowe objawy takie jak:

   • Mdłości
   • Wymioty
   • Światłowstręt
   • Wrażliwość na hałas
   • Brak apetytu
   • Nadwrażliwość na pewne zapachy
   • Błyski w polu widzenia

   Pulsujący ból głowy wynikający z migreny obejmuje zazwyczaj jedną stronę głowy. W rzadkich wypadkach objawy przemieszczają się z jednej strony na drugą lub rozprzestrzeniają na całą czaszkę.

   Wiele z wymienionych objawów dodatkowych może mieć charakter alarmowy. Najlepiej w takiej sytuacji skontaktować się z lekarzem, który postawi właściwą diagnozę i zaleci odpowiednie postępowanie.

   Badania nie wskazały jeszcze dokładnych przyczyn występowania migren. Oprócz wpływu genów podejrzewa się także zaburzenia regulacji bólu w mózgu. Jest to nawracający stan u osób cierpiących na migrenę i może wywoływać pulsujący ból głowy.

   Uwaga: migrenom mogą towarzyszyć inne bóle głowy. Wiele osób cierpiących na migreny poza pulsującym bólem migrenowym doświadcza także uciskowego, napięciowego bólu głowy.

    

   Uciskowe i pulsujące bóle głowy można stwierdzić również po umiejscowieniu bólu. Napięciowe bóle głowy i te wywołane przeziębieniem w równym stopniu dotykają zazwyczaj obu stron głowy. Migreny i rzadkie klasterowe bóle głowy są jednak głównie jednostronne.

   Pacjenci cierpiący na klasterowy ból głowy doświadczają ostrego bólu głowy koncentrującego się zazwyczaj w okolicy jednego oka.

   Lekkie bóle głowy nie stanowią zazwyczaj powodu do obaw. Są to zwykle bóle napięciowe powstałe w wyniku napięcia mięśni karku lub pleców, na przykład z powodu stresu, niewłaściwej postawy czy niedoboru snu. Bóle te mogą mieć postać łagodnego lub umiarkowanego uciskowego bólu. Te bóle głowy występują raczej okazjonalnie. Zwykle pomaga wyeliminowanie przyczyny bólu oraz stosowanie środków przeciwbólowych, takich jak Aspirin® Pro, Aspirin® Musująca czy też Aspirin® Effect.

   Uciskowe i tępe bóle głowy mogą być powodowane także przez czynniki inne niż napięcie. Wiele osób mówi o uczuciu ucisku w głowie, szczególnie z przodu (w okolicach czoła i skroni). Może być to powodowane przez choroby takie jak przeziębienie czy grypa .

   Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące bólu głowy albo jeśli częstotliwość, siła lub czas trwania pulsującego bólu ulegają natężeniu mimo podjętego leczenia, należy zasięgnąć porady lekarskiej.

   Bóle głowy pojawiające się w następstwie ćwiczeń można zwalczyć, jeśli zna się ich przyczynę i właściwie się ją wyeliminuje. Jeśli po bieganiu, pływaniu czy wykonywaniu podobnych czynności czujesz w głowie pulsowanie, zwykle oznacza to, że ciało chce Ci wysłać sygnał ostrzegawczy.
   Powód bólu głowy występującego po uprawianiu sportu lub w jego trakcie często jest jasny – doszło do przeforsowania organizmu. Jeśli zbyt nagle zwiększysz intensywność ćwiczeń, np. zbyt gwałtownie lub zbyt mocno podniesiesz ciężar, tętnice i żyły w głowie mogą się nadmiernie rozszerzyć. Zwiększona potliwość dodatkowo powoduje utratę płynów, co tylko potęguje ból. Ból głowy spowodowany nadmiernym wysiłkiem nazywamy wysiłkowym bólem głowy.

   Poniżej znajdziesz inne możliwe przyczyny wysiłkowego bólu głowy, często występują razem:

   • Ćwiczysz przy użyciu niewłaściwej „techniki”. Prowadzi to do przyjmowania niewłaściwej postawy i/lub powstawania napięcia, co powoduje bóle głowy. Objawy mogą wystąpić dopiero jakiś czas po wykonywaniu ćwiczeń i trwać dłużej, jeśli utrzymują się problemy z mięśniami.
   • Nie pijesz wystarczająco dużo płynów. Odwodnienie wzmaga wysiłek, który musi wykonać układ krwionośny, by utrzymać właściwe funkcjonowanie organizmu.
   • Cierpisz na deficyt składników mineralnych np. magnezu, przez co optymalne funkcjonowanie mięśni i gospodarki wodnej organizmu jest niemożliwe.
   • Temperatura otoczenia jest zbyt wysoka lub zbyt niska. Ekstremalne temperatury również stanowią wyzwanie dla serca i naczyń krwionośnych.
   • Ćwiczysz na nietypowej wysokości np. jeśli udajesz się na poranną przebieżkę podczas wakacji w górach lub jeśli spacerujesz po górach bez uprzedniego zaadaptowania się do zmiany warunków.
   • Ćwiczenia pogarszają zazwyczaj napad migreny. W tym przypadku ćwiczenia mogą jeszcze nasilić przeszywający ból głowy.

   Każda osoba chorująca na przeziębienie doświadcza kilku nieprzyjemnych objawów naraz – oprócz gorączki, bólu kończyn i bólu gardła wielu pacjentów cierpi również na ból głowy. Dlaczego tak jest? Badania naukowe nie dowiodły jeszcze jednoznacznie, co powoduje ból głowy występujący podczas przeziębienia.

   Najbardziej prawdopodobne wydają się jednak dwie przyczyny:

   • Gdy wirusy atakują błonę śluzową w drogach oddechowych, powodują stan zapalny i zwiększają produkcję wydzieliny. Wydzielina ta nie może spłynąć, co podczas przeziębienia może podnosić ciśnienie w głowie i powodować ból.
   • Gdy ciało walczy z chorobą, układ odpornościowy zwiększa wydzielanie cytokin. Białka te przesyłają sygnały między komórkami i podejrzewa się, że w wyższych stężeniach powodują bóle głowy.

   Oba te procesy mogą wywoływać ból głowy, który zazwyczaj towarzyszy nam podczas przeziębienia.

   Wiele osób, szczególnie te cierpiące na migreny i napięciowe bóle głowy, zdaje się wrażliwych na zmiany pogody. Przeprowadzone na dużą skalę badania wykazały, że 11% pacjentów z migreną wskazało pogodę jako przyczynę dwóch trzecich ataków1. Czy czynniki zewnętrzne, na przykład pogoda, mogą wywoływać lub pogarszać ból głowy?

   Naukowcy nie są zgodni w tej sprawie. Część ekspertów uważa, że pogoda może wywoływać bóle głowy, inni natomiast pozostają sceptyczni. Informacja na temat przyczyny bólu podana przez pacjenta z perspektywy czasu nie zawsze jest wiarygodna. Pacjenci mogą przywiązywać większą wagę do bardziej zauważalnych czynników, takich jak pogoda niż do tych mniej widocznych np. stresu, zmiany rytmu dnia czy wahania poziomu hormonów. Bóle głowy mogą być zatem fałszywie przypisywane pogodzie. Do tej pory badania naukowe nie wykazały istnienia większego związku między bólami głowy a pogodą.

   Jak sobie radzić z bólem głowy?
   Poznaj domowe sposoby na ból głowy

   Bóle głowy zazwyczaj mają swoje konkretne przyczyny, które mogą być związane na przykład z chorobą. Zawsze powinno się najpierw ustalić przyczynę wystąpienia bólu główy.

   W celu złagodzenia bólu głowy możesz sięgnąć po liczne domowe sposoby i lekarstwa, które niosą szybką i skuteczną pomoc:

   • Olejki eteryczne
   • Odpoczynek
   • Masaże
   • Ćwiczenia i sport
   • Ergonomiczne stanowisko pracy
   • Przerwy dla oczu
   • Zrównoważona dieta
   • Regularny tryb życia
   • Leki bez recepty np. Aspirin® Pro
   Domowe sposoby na ból głowy

    Osoby cierpiące z powodu bólu głowy mogą sięgnąć najpierw po domowe sposoby. W Twojej apteczce mogą znajdować się cenione od lat skarby, które dowiodły już swojej skuteczności. Mogą to być na przykład różne olejki eteryczne, którym przypisuje się chłodzący i przynoszący ulgę w bólu efekt.
    Kolejnym domowym sposobem na ból głowy jest kawa, która może przynieść ulgę niektórym osobom. Kofeina działa pobudzająco oraz rozszerza skurczone naczynia krwionośne w mózgu, co pomaga uśmierzyć ból głowy. Kofeina jest również w niektórych przypadkach dodawana do leków przeciwbólowych – istnieją dowody naukowe na skuteczność takiego połączenia¹. Niestety u części osób kawa może mieć odwrotny skutek, dlatego najlepiej ten domowy sposób walki z bólem głowy przetestować samemu.

    Umiejętność zwolnienia tempa i przystopowania w życiu codziennym, a także skupienia się na własnym samopoczuciu jest cenna, szczególnie gdy cierpi się na sporadyczne bóle głowy. Objawy te są często wywoływane przez obciążenie psychiczne. Przejawia się to w formie napięcia i powiązanego z nim bólu głowy.

    Pomocne mogą być odpowiednie ćwiczenia relaksacyjne, takie jak joga, trening autogeniczny czy Qigong. Stanowią dobry sposób na podejście do codziennego życia z większą dozą relaksu i zdystansowanie się od niego.

    Masaże to kolejny sprawdzony domowy sposób na ból głowy. Lekkie masaże głowy, skroni i nasady nosa mogą pomóc szczególnie przy wystąpieniu ostrych objawów. Obniżają napięcie, co pomaga zmniejszyć ból głowy. Możesz spróbować także ciepłych i wilgotnych okładów stosowanych na barki lub kark albo zimnych okładów stosowanych na bolące miejsca.

    Spacer to kolejny sposób na walkę z bólem głowy. Poprawia krążenie krwi w głowie, a także łagodzi napięcie w karku, barkach i plecach.

    Regularne ćwiczenia fizyczne wzmacniają ciało i oczyszczają umysł. Ruch sprawia, że napięcie znika. Mięśnie napięte w wyniku stresu lub długiego czasu spędzonego w pozycji siedzącej rozluźniają się w całkowicie naturalny sposób. Może to uśmierzać ból głowy i zapobiegać migrenom. Dozwolona jest każda aktywność fizyczna, która ma na Ciebie dobry wpływ i nie pogarsza objawów. Może być to na przykład pływanie, bieganie czy jazda na rowerze.

    Praca przyjazna dla pleców to kolejna rzecz, która może pomóc zapobiegać bólom głowy. W końcu większość ludzi spędza lwią część swojego życia, siedząc. Niewłaściwa postawa może przynosić wyjątkowo negatywne skutki. Napięcie mięśni karku, barków czy pleców szybko objawia się w formie napięciowego bólu głowy. Aby, tego uniknąć, zwróć uwagę na poniższe aspekty stanowiska pracy:

    • Pilnuj, aby dystans pomiędzy Twoją twarzą a ekranem wynosił co najmniej 50 centymetrów.
    • Używaj ergonomicznego krzesła biurowego.
    • Często zmieniaj pozycję siedzącą.
    • Korzystaj z biurka o zmiennej wysokości.

    Dodatkowo warto co jakiś czas wstać i chwilę pochodzić oraz wykonać ćwiczenia fizyczne, aby poprawić krążenie i przepływ krwi w głowie.

    Krótka przerwa od czasu do czasu uchroni nas przed bólem głowy. Ludzie spędzający w pracy dużo czasu przy komputerze szczególnie często cierpią na powiązane objawy. Co możesz z tym zrobić?

    • Od czasu do czasu odwróć wzrok od ekranu.
    • Wstań i poruszaj się.  
    • Przeprowadź ćwiczenia relaksacyjne oczu, na przykład przez minutę wpatruj się w oddalony punkt.

    Kolejny sposób, który może pomóc przeciwdziałać bólom głowy, to zakrycie oczu dłońmi na 2–3 minuty, bez naciskania gałek ocznych. Przyniesie to ulgę Twoim przeciążonym oczom, a także głowie.

    Zdrowa, zrównoważona dieta może zmniejszać ryzyko powstawania bólów głowy. Dostarczaj odpowiednią ilość witamin i składników odżywczych do organizmu, aby go wzmocnić i zapewnić prawidłowe funkcjonowanie komórek. Stały poziom cukru we krwi bez dużych wahań pomaga zapobiegać bólom głowy. Pamiętaj też, by dużo pić! Odwodnienie często objawia się w formie bólu głowy.

    Bólom głowy można zapobiegać, wprowadzając do życia pewną rutynę. Nie oznacza to, że każdy dzień musi być dokładnie taki sam. Pamiętaj na przykład o tym, by nie pomijać posiłków. W wielu przypadkach korzystny okazuje się także stały rytm snu. Wielu pacjentów rzadziej doświadcza bólu głowy, jeśli codziennie wstają i kładą się spać o podobnej porze.

    Nasze dni często wypełnione są spotkaniami, sprawami do załatwienia i zobowiązaniami, których musimy dotrzymać. Nie zawsze mamy czas, by zapobiec bólowi głowy.

    Tabletki na ból głowy będą w takim wypadku stanowić najprostszy i najszybszy sposób na pozbycie się bólu. Substancje czynne, takie jak kwas acetylosalicylowy zawarty w leku Aspirin® Pro, zapewniają szybką ulgę w lekkich i umiarkowanych bólach głowy.

    Ważna adnotacja dotycząca stosowania.
    Nigdy nie bierz tabletek na ból głowy dłużej niż 3-5 dni z rzędu. Zawsze zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, żeby poznać maksymalny okres stosowania. W przeciwnym razie ryzykujesz pojawienie się bólu głowy wywołanego przez środki przeciwbólowe. Będzie to skutkować częstszym nawracaniem pierwotnych bólów głowy  oraz obniżeniem skuteczności leków przeciwbólowych lub też całkowitym brakiem na nie reakcji. Jeżeli ból nie mija, zasięgnij porady lekarskiej.

    Przemyśl zastosowanie powyższych środków i obserwuj swój ból głowy. Czy ból ustępuje? Czy bóle głowy zdarzają się rzadziej?

    Jeśli ból głowy jest przewlekły lub bardzo silny, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Pomoże Ci ustalić przyczynę bólu i dobrać odpowiednie leczenie. W przypadku bólu o małym i umiarkowanym nasileniu, ulgę zapewnią środki przeciwbólowe, takie jak Aspirin® Pro, Aspirin® Musująca, Aspirin® Effect.

    • Pij dużo płynów przed i w trakcie wysiłku fizycznego. Szczególne dobrze sprawdzą się specjalne napoje sportowe, takie jak napoje izotoniczne czy elektrolitowe, które nie tylko poprawiają równowagę płynów, ale też dostarczają składniki mineralne i węglowodany.
    • Pozwól sobie odpocząć. Dotyczy to samego uprawiania sportu, jak i czasu przed nim. Nie narażaj się na duży wysiłek fizyczny, jeśli nie czujesz się w pełni sprawny.
    • Przed treningiem zjedz przekąskę, by utrzymać poziom cukru we krwi i energię na dobrym poziomie. Dobrym wyborem będzie np. banan.
    • Prowadź zdrowy tryb życia. Wysypiaj się, unikaj alkoholu i nikotyny i stosuj zróżnicowaną dietę.
    • Daj ciału czas na zaadaptowanie się do nowych warunków środowiska. Zacznij powoli i nie ćwicz w dużym upale ani na ostrym zimnie.

    Uwaga: jeśli cierpisz na nawracające wysiłkowe bóle głowy, udaj się u lekarza. Lekarz może określić indywidualne czynniki wywołujące ból głowy po ćwiczeniach i zalecić odpowiednie leczenie.

    Istnieje kilka sposobów na pozbycie się bólu głowy występującego podczas przeziębienia:

    • Aby wyleczyć objawy przeziębienia i wrócić do pełni sił, należy pamiętać o dużej ilości odpoczynku. Zadbaj o odpoczynek, którego potrzebuje teraz Twoje ciało.
    • Pamiętaj o ogólnych poradach dotyczących walki z infekcją grypopodobną, takch jak picie dużej ilości płynów, odpoczynek, domowe sposoby oraz lekarstwa. W miarę jak Twój układ odpornościowy będzie walczył z przeziębieniem, jego objawy włączając ból głowy będą stopniowo ustępować.
    • Krótkotrwałą ulgę zapewni chłodny kompres położony na kark lub czoło.
    • Środki przeciwbólowe mogą być wartościowym sojusznikiem w walce z bólem. Leki Aspirin® C oraz Aspirin® Complex Hot uśmierzają bóle głowy wywołane przeziębieniem, jednocześnie redukując inne objawy choroby, takie jak ból gardła, bóle mięśniowe.
    • Wielu pacjentów wierzy w skuteczność działania domowych sposobów, takich jak olejek z mięty pieprzowej lub imbir. Olejek z mięty pieprzowej wmasowuje się w czoło i skronie, a imbir można pić w postaci herbaty. Oba te środki pomogą uśmierzyć ból głowy.

    Znaki ostrzegawcze – kiedy należy udać się do lekarza

    Choć nieprzyjemne, bóle głowy są zazwyczaj nieszkodliwe i można je leczyć przy użyciu leków przeciwbólowych dostępnych w aptece. Zazwyczaj pacjenci doświadczający łagodnych objawów nie potrzebują pomocy lekarskiej, jednak istnieją okoliczności, w których zalecana jest konsultacja z lekarzem:

    • Bóle głowy pojawiły się po raz pierwszy po ukończeniu 40 roku życia.
    • Nietypowe nasilenie, czas trwania lub umiejscowienie bólu głowy.
    • Mimo leczenia zwiększa się nasilenie lub czas trwania bólów głowy.
    • Niewielka poprawa lub jej brak po zażyciu środków przeciwbólowych.
    • Częste zażywanie środków przeciwbólowych.
    • Tzw. objawy oponowe - sztywność karku, światłowstręt.
    • Znacznie podwyższone ciśnienie tętnicze.

    Istnieją też inne sygnały ostrzegawcze, które wymagają zasięgnięcia porady lekarskiej. To między innymi bóle głowy, którym towarzyszy gorączka lub objawy neurologiczne, takie jak drętwienie czy paraliż, zaburzenia widzenia i zaburzenia mowy. Symptomy te mogą wskazywać na objawowy ból głowy wywołany mniej lub bardziej poważną chorobą, taką jak między innymi zapalenie zatok, choroby naczyniowe czy uraz mózgoczaszki.

    Udaj się do lekarza, który określi przyczynę wystąpienia objawów i zaleci natychmiastowe rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.
     

      

     Bóle głowy wywołane przeziębieniem można zwykle skutecznie zmniejszyć bez interwencji lekarza. W niektórych przypadkach wskazana będzie jednak konsultacja lekarska i szczegółowe badania:

     • Jeśli ból głowy utrzymuje się po ustąpieniu przeziębienia.
     • Jeśli ból głowy jest niezwykle silny.
     • Jeśli objawy nie są typowe dla przeziębienia (mogą to być na przykład mdłości czy zaburzenia widzenia).
     • Jeśli gorączka gwałtownie wzrasta i sięga powyżej 39 stopni Celsjusza.

     Twój lekarz może ustalić przyczynę bólu głowy, który nie ustaje po przeziębieniu oraz zalecić odpowiednie środki lub przepisać leki.

     Porada lekarska

     Ból głowy może wymagać niezwłocznej pomocy lekarskiej, jeśli wystąpi nagle i szybko osiągnie maksymalne natężenie. Nie zwlekaj z telefonem na pogotowie w przypadku napadu padaczkowego lub zaburzeń świadomości.

      

     Odpowiedzieliśmy już na pytanie, kiedy pójść się do lekarza z bólem głowy, teraz więc musimy określić, do jakiego lekarza udać się ze swoimi objawami.

     Pierwszym wyborem w przypadku bólu głowy jest zazwyczaj lekarz pierwszego kontaktu. Potrafi oni rozpoznać najpowszechniejsze objawy migreny oraz innych bólów głowy i może zalecić odpowiednie leczenie. Jeśli lekarz pierwszego kontaktu nie jest w stanie Ci pomóc, skieruje Cię do neurologa, który specjalizuje się w schorzeniach związanych z układem nerwowym. Bóle głowy zaliczają się właśnie do tej kategorii.

     Ciekawoskta

     Ciekawostka:  
     Kolejnym lekarzem, do którego może skierować Cię lekarz pierwszego kontaktu, jest chirurg ortopeda. Twoje objawy mogą być powodowane przez napięcie czy przemęczenie mięśni w obszarze kręgosłupa szyjnego.

      

     Rodzice często zastanawiają się, do jakiego lekarza się udać, gdy ich dzieci cierpią na bóle głowy. Pierwszy wybór zawsze powinien stanowić pediatra. Nie tylko dokładnie przebada on dziecko, lecz także przepisze odpowiednią dawkę leków, jeśli pojawi się potrzeba ich przyjmowania.

      

      

     Możesz ułatwić lekarzowi diagnozę prowadząc dzienniczek bólów głowy, w którym będziesz zapisywać objawy, ich nasilenie i czas trwania oraz okoliczności, w których wystąpiły. Pomoże to dostrzec pewne zależności i odkryć przyczyny bólu głowy.
     Lekarz może skierować Cię na dalsze badania, które pomogą poprzeć dowodami jego podejrzenia. Specjalne testy alergiczne mogą na przykład wykazać, czy bóle głowy są powodowane przez alergię. Badania tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego pomogą wykryć przyczyny organiczne.

     Ogólne informacje na temat produktów Aspirin®

     Innowacyjna Aspirin® Pro, musująca Aspirin® C czy saszetki Aspirin® Complex Hot? Który produkt będzie dla mnie odpowiedni?

     Dowiedz się więcej

     Produkty Aspirin

     Konsultacja treści merytorycznych: dr hab. n. med. Piotr Jędrusik.

     1. Lipton et al. Caffeine in the management of patients with headache. J Headache Pain 18, 107 (2017).
     2. W stosunku do zwykłych tabletek Aspirin®.
     3. M. Voelker, M. Hammer. Dissolution and pharmacokinetics of a novel micronized Aspirin® formulation. Inflammopharmacol. 2012; 20: 225-231.