Przyczyny, objawy oraz leczenie zapalenia zatok

Jeśli podczas przeziębienia pojawia się ból głowy oraz wywołujący ból ucisk w twarzy, prawdopodobnie mamy do czynienia z ostrym zapaleniem zatok. Poniżej znajdziesz informacje na temat typowych objawów zapalenia zatok oraz leków, które mogą pomóc.

 

Udostępnij:

Jakie są typowe objawy zapalenia zatok?

Zwykłego kataru i zapalenia zatok przynosowych zwykle nie jesteśmy w stanie odróżnić jedynie na podstawie objawów. Jest tak, ponieważ zapalenie zatok przynosowych zwykle występuje razem z katarem (nieżytem nosa). W medycynie określa się to jako ostre zapalenie zatok przynosowych lub zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Pacjenci często skarżą się na:

  • Zatkany nos
  • Katar
  • Ograniczoną zdolność oddychania przez nos i osłabiony węch
  • Ogólne złe samopoczucie
  • Ból głowy
  • Ucisk w twarzy wywołujący ból, który nasila się przy schylaniu

Umiejscowienie bólu wywołanego uciskiem często pozwala określić, w których zatokach rozwinął się stan zapalny wywołany przeziębieniem. Na przykład ból w okolicy czoła i oczu sugeruje zapalenie zatok czołowych. Ból skupiony wokół szczęki lub policzków oznacza prawdopodobnie zapalenie zatok szczękowych. Objawy można łatwo pomylić z bólem zęba. Najczęściej mamy do czynienia z zapaleniem zatok szczękowych i czołowych.

 

Przebieg zapalenia zatok

Nos i zatoki przynosowe połączone są wąskimi kanałami łączącymi, zwanymi ujściami. W przypadku zapalenia błony śluzowej nosa infekcja może przejść przez ujścia do zatok przynosowych i spowodować zapalenie zatok. Obecnie zakłada się, że każda infekcja błony śluzowej nosa w pewnym stopniu rozprzestrzeni się na zatoki przynosowe.

Informacja

Rozwojowi zapalenia zatok sprzyja obrzęk błony śluzowej nosa prowadzący do gromadzenia się wydzieliny. W tym przypadku ujścia są zablokowane, a zatoki niedostatecznie wentylowane, co tworzy idealne środowisko dla patogenów.

Zapalenie zatok może dotknąć wszystkich zatok. Zatoki są to jamy w czaszce wyścielone błoną śluzową. Istnieją cztery rodzaje zatok. Idąc od góry, są to: zatoki czołowe, zatoki sitowe, zatoki klinowe i zatoki szczękowe.

Zapalenie zatok a nieżyt nosa

Zapalenie zatok objawia się nasilonymi bólami głowy oraz uczuciem ucisku w zatokach przynosowych.

Rozwój choroby

Infekcja błony śluzowej nosa rozprzestrzenia się do zatok przez ujścia.

Leczenie

Leki ze składnikiem obkurczającym naczynia krwionośne, np. chlorowodorek pseudoefedryny mają działanie udrażniające nos i zatoki. Lekiem takim jest Aspirin® Complex Zatoki.

Domowe sposoby

Inhalacja parowa oraz stosowanie światła podczerwonego mogą pomóc złagodzić zapalenie zatok.

Leczenie zapalenia zatok

Leczenie zapalenia zatok oraz domowe sposoby na zatoki

Zatoki zablokowane przez stan zapalny wymagają przede wszystkim leczenia pomagającego zmniejszyć obrzęk błony śluzowej dróg oddechowych. Dzięki temu łatwiej będzie można pozbyć się wydzieliny, co wpłynie na lepszą wentylację zatok przynosowych.

Do leczenia zapalenia zatok stosuje się m.in. leki zawierające chlorowodorek pseudoefedryny, który zwęża naczynia krwionośne. Substancja ta działa obkurczająco na błonę śluzową nosa, zatoki przynosowe oraz ujścia, do których trudno jest dotrzeć zwykłym sprayom do nosa. Umożliwia to lepsze odprowadzanie nagromadzonej wydzieliny oraz zmniejsza uczucie ucisku. Chlorowodorek pseudoefedryny zawarty jest m.in. w Aspirin® Complex Zatoki. Lek ten zawiera dodatkowo kwas acetylosalicylowy, który łagodzi ból głowy oraz działa przeciwzapalnie.

Poza lekami, skuteczna w złagodzeniu objawów zapalenia zatok jest również inhalacja parowa, która pomaga także zwalczyć katar i kaszel. Dla wielu pacjentów przyjemne jest również stosowanie światła podczerwonego, choć dowody na jego skuteczność nie są jednoznaczne. Dodatkowo także nieznaczny wzrost wilgotności w pomieszczeniu pomaga upłynnić lepką wydzielinę i zapobiega zbyt szybkiemu wysychaniu śluzówki.

Ogólne informacje na temat produktów Aspirin®

Innowacyjna Aspirin® Pro, musująca Aspirin® C czy saszetki Aspirin® Complex Hot? Który produkt będzie dla mnie odpowiedni?

Produkty Aspirin

Konsultacja treści merytorycznych: dr hab. n. med. Piotr Jędrusik.