Ból szyi: przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia bólu szyi

Praca przy komputerze, podróże samochodem czy długie wieczory przed telewizorem sprawiają, że większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Prowadzi to do powstawania napięć w ciele i odczuwania bólu. W takiej sytuacji automatycznie staramy się przybrać najwygodniejszą postawę, która uchroni nas przed bólem. Jest to jednak początek błędnego koła. Wygodna dla nas postawa często wręcz potęguje napięcie w szyi i powoduje narastanie bólu.

Udostępnij:

 

Przyczyny bólu szyi

Istnieje wiele czynników, które mogą negatywnie oddziaływać na szyję i plecy. Najczęstsze z nich to:

  • Napięcie mięśni
  • Kontuzje
  • Stany zapalne lub choroby reumatyczne
  • Zablokowanie kręgów
  • Wypadnięcie dysku
  • Osteoporoza (ubytek masy kostnej)

Przyczyny bólu szyi nie zawsze występują nagle. Ból może trwać niezauważenie przez pewien czas. Wystarczy jeden niewłaściwy ruch lub zimny przeciąg, aby ból nagle się zaostrzył.

 

Istnieje także wiele innych przyczyn, które mogą powodować wystąpienie objawów:

  • Nieprawidłowy sposób podnoszenia ciężarów
  • Nieodpowiedni ruch, np. podczas uprawiania sportu
  • Naciągnięcia, napięcia lub niewłaściwa pozycja podczas snu

Powyższe przyczyny zwykle sprawiają, że ból staje się zauważalny z powodu dużego natężenia.

 

Współczesny styl życia jako przyczyna bólu szyi

Wiele osób cierpi obecnie na bóle szyi i pleców. Przyczynia się do tego bezpośrednio nasz współczesny styl życia. Patrząc wstecz, zauważymy, że współczesny człowiek porusza się w bardzo ograniczonym stopniu. Z powodu braku odpowiedniej ilości ruchu nasze mięśnie są słabiej rozwinięte. Nie są one w stanie odpowiednio podtrzymywać i odciążać kręgosłupa, co prowadzi do pojawienia się bólu pleców. Początkowo odczuwamy napięcie w szyi, które może jednak przekształcić się w silny ból. To sygnał ostrzegawczy, którego nie należy ignorować.

Brak ruchu to nie jedyny problem. Spora część osób cierpi z powodu jednostronnego obciążenia czy złej postawy. Spędzanie w pracy wielu godzin w pozycji siedzącej, wykonywanie nieergonomicznej pracy przy ekranie czy wpatrywanie się w telefon komórkowy (tzw. „szyja smartfonowa”) również może powodować pojawienie się napięcia w szyi czy wystąpienie innych objawów.

Długotrwałe utrzymywanie niewłaściwej pozycji ciała lub jego jednostronne obciążenie może prowadzić do ucisku nerwów w okolicy szyi, barków lub pleców. Często objawia się to silnym bólem pleców, napięciem mięśni lub drętwieniem.

Informacja

Rada: ból szyi często powoduje, że przyjmujemy przynoszącą ulgę postawę, co w konsekwencji jedynie zwiększa ból. Leki marki Aspirin® np. Aspirin® Pro, Aspirin® Musująca czy też Aspirin® Effect pomagają złagodzić ból i zapobiegają przyjmowaniu wygodnej, lecz niepoprawnej postawy.

 

Ból szyi jako czynnik wyzwalający ból głowy

Napięte mięśnie szyi często powodują ból promieniujący na szyję lub ramiona. Może to doprowadzić do tego, że każdy ruch głowy i szyi będzie sprawiał nam ból. Takie napięcie mięśni szyi może skutkować dalszymi problemami. Bóle głowy spowodowane napięciem mięsni i bólem szyi należą do tzw. napięciowych bólów głowy.

Ból szyi może być również objawem towarzyszącym migrenom. Dodatkowo mogą wystąpić problemy z krążeniem, a także może pojawić się ból rąk i dłoni. Czasami ból szyi jest tak silny, że towarzyszą mu nudności lub wymioty.

Ból szyi jako objaw towarzyszący poważniejszej chorobie

Napięte mięśnie to nie jedyna przyczyna bólu szyi i pleców. Ból szyi może być także objawem chorób reumatycznych czy infekcji w okolicy głowy i szyi. W takiej sytuacji poza dotkliwymi dolegliwościami często występują także gorączka, sztywność i ograniczenie zakresu ruchów głowy.

Osteoporoza (zanik kostny) lub zapalenie krążków międzykręgowych i kręgów również mogą powodować ból szyi stanowiący objaw towarzyszący. Jednak również w tym przypadku ból szyi jest tylko jednym z objawów. Gorączka, ból głowy czy zmęczenie równie często towarzyszą zapaleniu kręgów.

Stres

Jedna z głównych przyczyn napięcia mięśni

Ciepło

W połączeniu z masażami pozwala rozluźnić napięte mięśnie

Leki przeciwbólowe

Łagodzą ból i zapobiegają przyjmowaniu nieprawidłowej postawy

Zapobieganie

Należy zwracać uwagę na postawę przyjmowaną podczas siedzenia

Ból szyi zapobieganie

Stres psychiczny jako przyczyna bólu szyi

Stres psychiczny często jest ignorowany jako potencjalna przyczyna bólu szyi. Zła atmosfera w pracy, lęki odczuwane w związku z pracą lub codzienny stres mogą prowadzić do problemów z plecami. Nasze ciała pod wpływem stresu uwalniają adrenalinę. Mechanizm ten przygotowuje mięśnie organizmu do walki lub ucieczki. Wysiłek fizyczny, w który zaangażowane są mięśnie, w naturalny sposób ponownie obniżyłby poziom adrenaliny. W obecnych czasach stresowi najczęściej nie towarzyszy już praca mięśni co powoduje, że nadmiar adrenaliny pozostaje w organizmie. Wywołuje to napięcie mięśniowe oraz szereg innych objawów.

Ciekawostka

Kręgosłup szyjny ma trudne zadanie – wraz z otaczającymi mięśniami dźwiga ciężar naszej głowy, która waży od pięciu do sześciu kilogramów.

 

Sposoby na ból szyi

Przed rozpoczęciem leczenia lub terapii należy ustalić przyczynę bólu szyi. Dyskopatii na przykład nie można leczyć ciepłem ani środkami przeciwbólowymi. W tym przypadku należy zgłosić się do lekarza, konieczna może się nawet okazać interwencja chirurgiczna.
Ból szyi najczęściej jednak nie jest spowodowany chorobą lub urazem. W większości przypadków na zwiększenie lub zmniejszenie intensywności bólu wpływa styl życia. W tej sytuacji należy podjąć środki mające na celu opanowanie objawów.

  • Częściej ćwicz. O ruchu zapominają w szczególności osoby spędzające w pracy dużo czasu w pozycji siedzącej. Sport to coś więcej niż tylko rozrywka. Ma on długotrwały pozytywny wpływ na nasze zdrowie.
  • Zadbaj o ergonomiczną postawę. To również dotyczy głównie osób pracujących w pozycji siedzącej. Inną grupę ryzyka stanowią osoby, które dużo wolnego czasu spędzają przy komputerze.
  • Ból szyi może być spowodowany także postawą przyjmowaną podczas snu. Może być to wina zbyt twardej poduszki lub zbyt miękkiego materaca. Kręgosłup szyjny nie powinien w nocy pozostawać w niewygodnej pozycji. Zasięgnij porady na ten temat np. w specjalistycznych sklepach z materacami.
  • Naucz się relaksować. Ogranicz stres, który jest głównym czynnikiem powodującym ból szyi i napięciowe bóle głowy. Wymaga to odpowiedniej modyfikacji stylu życia. Sprawdź, jak zmiany w Twojej codziennej rutynie mogą poprawić jakość odpoczynku.

Co pomoże w przypadku ostrego bólu szyi?

  • Ostry ból szyi najlepiej leczyć ciepłem. Dobrze sprawdzi się kąpiel lub strumień ciepłej wody z głowicy prysznicowej.
  • Masowanie ramion aż po samą szyję usuwa blokady i rozluźnia napięte mięśnie.
  • Można także przyjąć środki przeciwbólowe, takie jak Aspirin® Pro, Aspirin® Musująca czy też Aspirin® Effect z kwasem acetylosalicylowym jako substancją czynną. Jeśli nie odczuwamy bólu, nie musimy przyjmować wygodniejszej postawy, łatwiej jest nam także zastosować różne środki zaradcze, gdyż nie powoduje to u nas dyskomfortu.

Ogólne informacje na temat produktów Aspirin®

Innowacyjna Aspirin® Pro, musująca Aspirin® C czy saszetki Aspirin® Complex Hot? Który produkt będzie dla mnie odpowiedni?

Produkty Aspirin

Konsultacja treści merytorycznych: dr hab. n. med. Piotr Jędrusik.