Bóle kończyn są częstym objawem przeziębienia lub grypy

Oprócz kataru, bólu gardła, gorączki i ogólnego złego samopoczucia, bóle mięśniowo-szkieletowe są jednym z możliwych objawów przeziębienia. Podobnie jak przeziębienie, grypa również często powoduje bóle mięśniowe zlokalizowane właśnie w okolicach kończyn. Dowiedz się więcej o przyczynach i sposobach leczenia bólu kończyn.

 

 

Udostępnij:

Przyczyny bólu kończyn podczas przeziębienia i grypy.

Ból kończyn spowodowany przeziębieniem jest w istocie pozytywnym objawem, ponieważ oznacza proces zwalczania patogenów w organizmie. Podczas przeziębienia wywołanego wirusami organizm uwalnia specjalne substancje przekaźnikowe, w tym prostaglandyny. Są one niezbędne do funkcjonowania układu odpornościowego, wyzwalają one jednak także bodźce bólowe w komórkach nerwowych.

Spowodowane przeziębieniem bóle mięśniowo-szkieletowe pojawiają się zwykle dzień lub dwa po zarażeniu i charakteryzują się:

  • bolesnym napięciem w nogach, ramionach czy plecach,
  • różnym stopniem intensywności,
  • występowaniem podczas poruszania się, ale także podczas spoczynku, np. siedzenia lub leżenia.

Łagodzenie objawów przeziębienia i bóli mięśniowo-szkieletowych

Podczas infekcji grypopodobnej ból kończyn może negatywnie wpływać na codzienne funkcjonowanie i jakość życia, podobnie jak ból gardła, gorączka czy inne objawy. Ulgę mogą przynieść różne domowe sposoby. Należą do nich:

  • Umieszczanie ciepłych okładów na bolących kończynach. Można je stosować kilka razy dziennie przez około 10 do 15 minut.
  • Branie gorącej kąpieli, która rozgrzeje i odpręży ciało. Nie należy jej jednak brać w przypadku trwającej gorączki.
  • Często korzystny wpływ ma picie dużej ilości gorącej herbaty lub naparów ziołowych, np. z rumianku, limonki czy imbiru.

Środki przeciwbólowe dostępne w aptece bez recepty stanowią uzupełnienie sprawdzonych domowych sposobów lub są dla nich alternatywą. Zazwyczaj są to produkty skierowane konkretnie przeciw objawom przeziębienia i grypy. Leki zawierające kwas acetylosalicylowy, takie jak Aspirin® C, czy Aspirin® Complex Hot, sprawdzają się w przypadku bólu gardła, bólu kończyn oraz gorączki.

Przyczyny

Ból kończyn często spowodowany jest przeziębieniem lub grypą.

Gorąca kąpiel

Rozgrzewa i przynosi odprężenie.

Picie dużej ilości płynów

Herbaty ziołowe mogą wykazywać korzystne działanie.

Leki przeciwbólowe np. Aspirin® C

Zapewniają ulgę w bólu związanym z przeziębieniem i grypą

Leki przeciwbólowe

Kiedy należy udać się do lekarza w związku z przeziębieniem i bólem kończyn?

Ból kończyn pojawiający się w związku z przeziębieniem zwykle ustępuje po kilku dniach. Jeśli tak się nie dzieje, należy skontaktować się z lekarzem. To samo dotyczy sytuacji, gdy doświadczamy wysokiej gorączki (powyżej 39°C), intensywnej potliwości czy nadmiernego wyczerpania.

Uwaga: wyjątkowo silny ból kończyn może wskazywać na grypę. Odróżnienie przeziębienia od grypy może być trudne. Wizyta u lekarza może pomóc w ustaleniu choroby.

Ogólne informacje na temat produktów Aspirin®

Innowacyjna Aspirin® Pro, musująca Aspirin® C czy saszetki Aspirin® Complex Hot? Który produkt będzie dla mnie odpowiedni?

Produkty Aspirin

Konsultacja treści merytorycznych: dr hab. n. med. Piotr Jędrusik.