Ból mięśni i stawów: przyczyny, objawy oraz leczenie

Ludzkie ciało zawiera ponad 650 różnych mięśni, a każdy z nich może boleć w specyficzny i określony sposób. Do przyczyn bólu mięśni możemy zaliczyć między innymi skurcze, napięcie oraz urazy. Najczęściej ból mięśni doskwiera nam w okolicach szyi, ramion i pleców. Z tego artykułu dowiesz się, co powoduje bóle mięśni i stawów oraz jak można sobie z nimi poradzić.

Udostępnij:

Najczęstsze powody bólu mięśni

Ból mięśni (mialgia) może pojawić się między innymi po wyczerpującym treningu czy nietypowej aktywności fizycznej. Ponadto przyczynami bólu mięśni mogą być też niedobór minerałów (np. wapnia i magnezu) lub choroba (np. fibromialgia).

  • Uraz mięśni. Podczas uprawiania dyscyplin sportu, w których następuje wiele szybkich, powtarzalnych ruchów (np. w piłce nożnej czy tenisie), może dojść do nadwyrężenia mięśni i pojawienia się siniaków. W takiej sytuacji odczuwamy ból nie tylko kiedy próbujemy poruszać obolałą częścią ciała, ale nawet wtedy, gdy jej dotykamy.
  • Skurcze mięśni. Ten rodzaj bólu mięśni zwykle spowodowany jest niedoborem magnezu lub dużym wysiłkiem podczas uprawiania sportu. Nadmierna potliwość przyczynia się do obniżenia poziomu magnezu. Skutkiem są często bolesne skurcze mięśni łydek.
  • Napięcie mięśniowe. Zła postawa ciała, a także długotrwałe siedzenie np. przy komputerze, mogą powodować powstawanie napięcia mięśniowego. Skutkuje to bólem mięśni ramion, pleców, a także bólem mięśni szyi. Obolałe obszary są zwykle twarde i wrażliwe na dotyk.
  • Choroby mięśni. Patogeny takie jak bakterie (np. laseczka tężca) czy wirusy (np. grypy) mogą wywołać stan zapalny będący przyczyną bólu. Zdarzają się również choroby niewiążące się z zapaleniem, przy których objawem jest ból mięśni m.in. niedoczynność tarczycy.

Ból mięśni, zwłaszcza wówczas, gdy jest spowodowany nadwyrężeniem lub skurczami, zwykle ustaje samoistnie. Jeśli jednak nie wiesz, co było przyczyną bólu lub objawy nie ustąpiły w ciągu kilku tygodni, skonsultuj się z lekarzem. Dotyczy to także sytuacji, gdy podejrzewasz naderwanie mięśnia lub włókien mięśniowych.

Informacja

W ludzkim ciele jest około 650 różnych mięśni. Największą powierzchnię ma mięsień najszerszy grzbietu (Musculus latissimus dorsi) znajdujący się na plecach. Do najsilniejszych mięśni organizmu należą natomiast mięśnie żucia.

Napięcie mięśniowe

To najczęstsza przyczyna rozległych bólów mięśni

Ruch i ciepłe okłady

To dobry sposób na ból mięśni

Leki przeciwbólowe

Mogą być skutecznym wsparciem pomagającym złagodzić dolegliwość

Napięcie mięśniowe

Leczenie oraz sposoby na bóle mięśni

W zależności od przyczyny ból możemy odczuwać między innymi jako ucisk, kłucie czy szczypanie. Jeśli nie masz pewności co do przyczyny objawów lub jeśli chorujesz albo przytrafił Ci się uraz, skontaktuj się z lekarzem. Specjalista postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie. W przypadku bólu mięśni mogą to być:

  • Fizjoterapia
  • Masaż
  • Maść lub tabletki przeciwbólowe
  • Akupunktura

Pacjenci, którym doskwierają bóle mięśni, mogą również wybrać jedną z wielu dostępnych metod terapii do stosowania w domu. Możemy także sięgnąć po środki przeciwbólowe, które zatrzymają ból i przyniosą ulgę, a także pomogą zapobiec wykształceniu się bólu chronicznego. Można zastosować na przykład tabletki Aspirin® Pro, Aspirin® Musująca czy Aspirin® Effect, które uaktywniają mechanizmy obronne organizmu, co pozwala powstrzymać rozprzestrzenianie się bólu. Substancja czynna ma właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu uśmierza ból i pozwala cieszyć się swobodą.

Rozgrzewanie obolałych miejsc. Skieruj strumień ciepłej wody z prysznica na bolącą część ciała lub weź gorącą kąpiel. Dla odprężenia możesz dodać na przykład sól do kąpieli. Światło podczerwone, plastry rozgrzewające czy zwykły termofor również mogą pomóc.

Porozmawiaj z lekarzem, by dobrać właściwą dla siebie terapię. Nie zwlekaj ponieważ chroniczny ból o wiele trudniej wyleczyć.

Jak zapobiegać bólowi mięśni?

Chcesz zapobiec nawracaniu bólu? Ruch to podstawa! Regularna aktywność fizyczna, która nie nadwyręża stawów i pleców – jak jazda na rowerze, pływanie czy piesze wędrówki – pomaga wzmocnić kości i mięśnie. Stopniowo zwiększaj poziom wysiłku i pamiętaj o rozgrzewce. Zanim zaczniesz intensywny trening, upewnij się, że nie masz urazów, a w przypadku nadwagi zacznij od zrzucenia kilogramów.

Ogólne informacje na temat produktów Aspirin®

Innowacyjna Aspirin® Pro, musująca Aspirin® C czy saszetki Aspirin® Complex Hot? Który produkt będzie dla mnie odpowiedni?

Produkty Aspirin

 

Jak radzić sobie z bólem stawów?

Bóle stawów potrafią uprzykrzyć życie – stawy ogrywają przecież kluczową rolę w czynnościach ruchowych. Ból utrudnia prawidłowe poruszanie się i sprawia, że przyjmujemy nieprawidłową postawę ciała. Nie zawsze jego przyczyną muszą być poważne choroby. Dowiedz się, jak radzić sobie z bólem stawów i jak mu zapobiegać.

  • Najczęstsze przyczyny bólu stawów
  • Prawidłowe interpretowanie objawów
  • Możliwe sposoby leczenia
  • Czy powinno się unieruchamiać bolące stawy?

Przyczyny bólu stawów?

Ból stawów może mieć różne podłoże. Z jednej strony wywoływać go mogą różne schorzenia m.in. reumatyzm, borelioza czy zapalenie stawów. Z drugiej strony objawy te często towarzyszą chorobom, np. grypie lub odrze. Bóle stawów, zwłaszcza biodrowego i kolanowego, wiążą się ze ścieraniem powierzchni chrząstki w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów.

W przeciwieństwie do chronicznego bólu towarzyszącego chorobom, krótkotrwały, lecz ostry ból zwykle powstaje w wyniku nadmiernego wysiłku fizycznego. Przyczyna jest w takim przypadku mechaniczna. Może być to stłuczenie, zwichnięcie lub skręcenie części ciała, związane na przykład z dużym wysiłkiem fizycznym lub wywołane nadwagą.

Bóle stawów można podzielić na trzy kategorie:

  • Ból ruchowy, który pojawia się, gdy wykonywany jest ruch.
  • Ból nocny i spoczynkowy, który występuje przy bezruchu, także podczas snu.
  • Ból naciskowy, z którym mamy do czynienia, kiedy staw podlega naciskowi.
Informacja

W leczeniu bólu stawów bardzo ważne jest rozróżnienie pomiędzy przyczynami mechanicznymi a chorobowymi. Na przykład ostre zapalenie stawów lub kontuzje powstałe w trakcie uprawiania sportu powinny być skonsultowane z lekarzem. Tabletki Aspirin® Pro złagodzą ból w większości przypadków, dzięki czemu poruszanie stanie się łatwiejsze i możliwe będzie zastosowanie ukierunkowanych metod leczenia.

Sygnały ostrzegawcze

Ból może pojawić się w wyniku nadwyrężenia lub urazu stawu. Jest to główna przyczyna dolegliwości stawowych u młodych osób. U seniorów ból stawów wywołany jest przede wszystkim chorobą zwyrodnieniową stawów. Ból w okolicach stawów może być też odczuwany w przypadku zapalenia kaletki lub ścięgna. Opisane poniżej sposoby leczenia będą odpowiednie we wszystkich tych sytuacjach. Niektóre objawy wymagają jednak szczególnej uwagi. Jeśli w tym samym czasie doskwiera nam ból stawów w różnych częściach ciała, powinniśmy natychmiast udać się do lekarza. Zwróć się po pomoc do specjalisty, jeżeli:

  • Zauważysz silną opuchliznę lub zaczerwienienie w okolicy stawu lub gdy w okolicy stawu pojawi się uczucie gorąca
  • Masz wysoką gorączkę
  • W okolicy stawu skóra jest wrażliwa na dotyk, opuchnięta, popękana lub po prostu boli
  • Odczuwasz nagły, silny ból

W takich przypadkach lekarz ustali przyczynę i zaleci odpowiednią terapię.

Nadwyrężenie stawu

to częsta przyczyna ostrego bólu

Zapalenie stawów

wywołuje ból u osób starszych

Ruch i ciepłe okłady

stanowią uzupełnienie leczenia

Ból stawu

Jak radzić sobie z bólem stawów?

Jeszcze do niedawna zalecano, by odciążać bolące stawy. Nie jest to jednak skuteczna metoda – zamiast pomóc, może nawet zwiększyć ból. Pomimo odczuwanego dyskomfortu nie powinniśmy rezygnować z aktywności! Regularne ćwiczenia mają zbawienny wpływ na stawy. Gdy ćwiczymy, do chrząstki dostają się substancje odżywcze, a odprowadzane są metabolity.

Aktywność fizyczna ma jednak wiele obliczy. Wybierajmy takie, które nie przeciążają stawów, ale jednocześnie gwarantują dużą ilość ruchu. Mogą być to na przykład:

  • Pływanie
  • Jazda na rowerze
  • Spacer

Fizjoterapia również skutecznie wspiera mięśnie i stawy. Dzięki wzmacnianiu mięśni stawy stają się stabilniejsze, a pacjent nabiera dobrych nawyków ruchowych. Zapytaj lekarza, jaki rodzaj fizjoterapii będzie odpowiedni przy występujących u Ciebie objawach.

Jest jeszcze kilka sposobów na ból stawów

  • Oprócz treningu wytrzymałościowego równie ważny dla stawów jest trening siłowy. Im mocniejsze są mięśnie otaczające stawy, tym lepiej radzą sobie one z obciążeniem zewnętrznym.
  • Unikaj wysiłku asymetrycznego. Chodzi o sytuacje takie jak noszenie ciężkich toreb lub kartonów.
  • Zrzuć zbędne kilogramy. Każdy nadmiarowy kilogram dodatkowo obciąża stawy, mimo że nie zawsze natychmiast to zauważamy. Na dłuższą metę jest to jednak wyraźne. Z tego względu redukcja masy może pomóc zwalczyć ostry ból.
  • Leki przeciwbólowe uśmierzają ból np. Aspirin® Pro. Przynoszą ulgę stawom, dzięki czemu ćwiczenia mogą być wykonywane bez przysparzania dodatkowych niedogodności.
  • Ciepłe i zimne okłady także mogą złagodzić ból i pomóc rozluźnić mięśnie.

Konsultacja treści merytorycznych: dr hab. n. med. Piotr Jędrusik.